Loading... (0%)

Máme Mistra světa!

20 prosince 2016

Martin Barták se stal Mistrem světa!

Poslední červencovou neděli na návsi v Českých Petrovicích bylo rušno.Transparenty a vlajky , slavnostní přípitek a mnoho potlesku a gratulací. Z Iránu se vrátil novopečený, hned trojnásobný Mistr světa Martin Barták. Na náves ho přišlo přivítat kolem čtyřiceti fanoušků, kamarádů lyžařů, ale i chalupářů, kteří se o tomto úspěchu dozvěděli. Jako první Martinovi popřál starosta obce Miloš Roušar a pak už následovaly další srdečné gratulace a žádosti o podpis. Nechyběli ani přátelé z Klášterce n.O. v čele se starostkou Lenku Ševčíkovou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
V iránském Dizinu, dějišti letošního mistrovství světa juniorů v travním lyžování, Martin potvrdil velmi dobrou formu a doslova převálcoval soupeře. Stal se hned třikrát Mistrem světa ve třech discipínách a tím pádem byl nejúspěšnější závodník celého šampionátu.

Martin se se svojí mamkou a bratrem Honzou přistěhovali do Českých Petrovice, když mu byli čtyři roky, z Nové Paky v Podkrkonoší. Hned od malička vydržel na sněhu a na lyžích od rána do večera celé dny. Když jsme v roce 2005 založili SKI klub České Petrovice, začal jezdit první závody na sjezdových lyžích. Ukázalo se, že závodit ho baví a hned se také dostavily první výsledky. Za pár let se stal několikrát Přeborníkem Pardubického kraje v alpském lyžování.

V roce 2006 jsme ve Sport areálu pořádali Světový pohár v travním lyžování, kde startoval i legendární travní lyžař Jan Němec. To byl možná pro Martina zlomový okamžik, kdy jsme se rozhodli věnovat se v klubu kromě alpského lyžování a skikrosu také travnímu lyžování. Netrvalo dlouho a na závodech Českého poháru už stálo několik našich závodníků. Jakub Ševčík, bratři Tomáš a Jakub Vlkovi z Klášterce a Kateřina Hrušková z Českých Petrovic. Kuba Ševčík jezdí stále a jeho výsledky jsou také perfektní.

„O tom , že Martin je talent a dříč, už víme dlouho, jen jsme čekali, kdy to ukáže světu.“ říká naše trenérská dvojice Tomáš Král a Jarda Ševčík, kterí mají na výsledcích také lví podíl. Pro nás je velkým potěšením slyšet slova šéftrenéra reprezentace travního lyžování Dana Mačáta, který výsledek hodnotí takto : “Martin je obrovský talent travního lyžování. Od malička byl vedený k celoroční poctivé práci na svazích s různými povrchy. Jeho velkou předností je všestrannost a vynikající fyzická kondice. Bez větších problémů snese dlouhodobé vysoké zatížení a podává vždy soustředěný a stoprocentní výkon. Udělá vždy to, co se mu řekne, je schopný sám sebe kaučovat a nikdy si nesleví. Pokud bude v nastaveném tempu pokračovat a vyhnou se mu zranění, může napodobit také výkony Honzy Němce, čtrnáctinásobného mistra světa v tomto sportu“.Řekl po závodě státní tenér. To , že Martina začínají stále častěji srovnávat s legendou travního lyžování ,je bezpochyby krásná věc. Ale když pomyslíme , že mu bude teprve v prosinci sedmnáct let, je to pro něho už od této chvíle zavazující a stává se favoritem každého závodu. Stát na startu pokaždé v této pozici, není nic lehkého. Martin je silná osobnost a určitě to všechno zvládne. Přejme mu dlouhou a úspěšnou kariéru a křišťálový globus nad hlavou!

13735672_1043234129076594_4321261064656391842_o
Za Sport areál České Petrovice a SKI Klub
Miroslav Baier